izka-balcova-rotary

Yenişakran Cezaevinde Açacağımız Değerli Taş ve Metal İşleme Atolyesi İZKA’dan Tam Destek Aldı

“İş’le Yaşamını Değiştir”

Kulübümüz Balçova Rotary Kulübü ve Adalet Bakanlığı’nın ortaklaşa gerçekleştireceği İş’le Yaşamını Değiştir isimli projemize İzmir Kalkınma Ajansı ‘nın vereceği 480.000 TL’sı için sözleşmeler imzalandı.

izka-imzalar

İZKA’nın %90 oranında destek verdiği bu proje ile İzmir Yenişakran 2 No’lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz kurumunda hükümlü bulunan ve meslek öğrenmek isteyen tutuklu ve hükümlülere doğal süs taşı işleme ve takı tasarımı eğitimleri verilerek meslek sahibi olmaları sağlanacak.

izka-destek-gazete

Projenin amacı İzmir 2 Numaralı T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Lapidari atölyesi kurulması ve mevcut kuyumculuk atölyesinin yetersiz olan makine-teçhizat açısından geliştirilmesi, burada kalan ve meslek öğrenmek isteyen mahkumlara doğal süs taşı işleme ve takı tasarımı eğitimleri verilerek meslek sahibi olmalarının sağlanması. .

Proje kapsamında öğretilecek meslek olarak “Lapidari (Süs taşı işlemeciliği)” ve “Kuyumculuk” mesleklerin seçilmesinin nedeni ise el sanatlarına yönelik eğitimlerin hapishane ortamında tercih edilen eğitimler olması ve günümüzün trendlerinden olan süstaşları ve kuyum üretiminin ülkemizin bu konuda yaptığı sıçrayışla daha önem kazanmış ve en önemli istihdam alanlarından birine dönüşmüş olmasıdır.

Proje kapsamında kurulacak atölyelerde ilk etapta 50 mahkum eğitim alacak olup Eğitimlerin, ülkemizin kuyum sektörünün ihtiyaçlarını karşılayabilecek lisans programına sahip olan Adnan Menderes Üniversitesi Memnune İnci Meslek Yüksek Okulu tarafından gerçekleştirilmesi planlanıyor Kurulacak olan atölyelerde eğitimler yıllar boyu devam ederek kurumda kalan ve meslek edinmek isteyen tüm mahkumların bu olanaktan faydalanması sağlanacak. Proje, hükümlü ve tutukluların meslek ve sanatlarını koruyup geliştirmek veya bunlara bir meslek ve sanat öğretmek, bu suretle üretilen ekonomik değerleri pazarlamak amacıyla Adalet Bakanlığının cezaevleri bünyesinde oluşturduğu işyurdu atölyelerinin geliştirilmesi ihtiyacı ile Balçova Rotary Kulübü’nün sosyal sorumluluk anlayışının örtüşmesi sonucu ortaya çıkmış bir projedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>