carmina-burana-nedir

Neden Carmina Burana ?

Carmina Burana, çoğu bölümleri Ortaçağ Latincesi ve bazı bölümleri de Ortaçağ Almancası kullanılarak yazılmış 318 şarkıdan aktarılmış, ortaçağın en büyük ve en tanınmış eserleri arasına giren bir baş yapıttır. Almanya’nın Bayern eyaletinde, Münih şehrinin güneyindeki Benedikt’inmanastırında bulunan el yazmaları üzerine Carl ORFF tarafından bestelenmiştir. Proje sayesinde dünyada ilk kez eserin tamamı çocuk ve gençlerden oluşan bir koro tarafından seslendirilecek.

Evrensel müzik kültürünün ayrılmaz bir parçası olan çoksesli koro müziği türünün, ülkemizde daha da gelişip yaygınlaşmasını sağlamak, bu alanda eğitim gören çocuklara çok sesli müziği sevdirmek özendirerek teşvik etmek amacıyla çıktığımız yolda bir başyapıt  olan Carmina Burana eserini yaklaşık 200 kişilik bir çocuk ve gençlik korosuyla seslendirerek, dünyada bir ilki gerçekleştirmek en büyük hedefimiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>